Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Zakupy "na desce"

Tylko ok. 10 % mieszkańców Grenlandii zajmuje się dziś zawodowo rybołówstwem i polowaniami, coraz więcej mieszkańców wyspy pracuje dziś na etacie. Choć wielu z tych ludzi w wolnym czasie poluje i łowi ryby to jednak nie są w stanie zapewnić sobie pełnego asortymentu  tradycyjnego grenlandzkiego prowiantu. Wynika to m.in. z faktu że niektóre gatunki zwierząt jak np. wieloryby czy morsy dostępne są tylko dla zawodowych myśliwych czyli obywateli których przynajmniej połowa rocznych dochodów pochodzi z polowań i rybołówstwa). Wpływ na to mają również  sezony polowań, np. na nurzyki poluje się tylko zimą kiedy większość ludzi nie zajmujących się zawodowo polowaczką ma swoje łodzie na lądzie.

To właśnie dlatego w każdej grenlandzkiej miejscowości znajduje się miejsce zwane Kalaalimineerniarfik (po duńsku Brættet czyli deska). Duńska nazwaStary Kalaalimineerniarfik w Nuuk pochodzi od sposobu sprzedawania towarów, które to po prostu były wykładane na desce przez myśliwych którzy sprzedawali swoją zdobycz po powrocie z polowania. Dziś w wielu miejscach sprzedaż na Kalaalimineerniarfik  została została zefektyzowana - myśliwi zostawiają swój połów pracownikom, którzy za opłatą sprzedają towar innym mieszkańcom.

Dla kupujących bardzo ważne jest by sprzedawane towary były jak najświeższe, najlepiej upolowane rano lub dnia poprzedniego. Mięso i ryby  leżą w skrzyniach oznaczonych kolorową plakietka z numerem. Kolor plakietki oznacza dzień w jaki upolowana został sprzedawany towar, a numer identyfikuje myśliwego który go dostarczył.

Poprzez zróżnicowanie w sezonach polowań  odwiedzenie Kalaalimineerniarfik można porównać do kartkowania w kalendarzu. W styczniu i lutym dostaniemy tam renifera , marzec i kwiecień to białucha, a pojawienie się w maju kawioru z tasz (zajęcy morskich) oraz gromadników oznacza  nadejście wiosny. Latem charakterystyczne są pstrągi (palie) oraz jedyna sprzedawana na Kalaalimineerniarfik roślina – anielski korzeń (występujący z reszta również w Polsce). W sierpniu ponownie pojawia się renifer oraz wół piżmowy. Listopad i grudzień to miesiące charakterystyczne dla nurzyków arktycznych. Niektóre gatunki jak foka czy dorsz dostępne są przez cały rok.

Kalaalimineerniarfik to nie tylko punkt sprzedaży. Ten niepozorny ryneczek, szczególnie w mniejszych osadach ma ważne znaczenie społeczne. Jest to miejsce spotkań i wymiany wiadomości tak istotnych jak pogoda czy występowanie zwierzyny jak i plotek i ploteczek z ostaniach dni.

Kalaalimineerniarfik jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, którzy na własne oczy mogą zobaczyć egzotyczne i niedostępne w ich krajach gatunki ryb i zwierząt oraz wskazać palcem kawałek mięsa który chcieliby zjeść na kolacje. W czasach kiedy większość mięsa kupujemy w hermetycznych opakowaniach wielu przyjezdnych traktuje Kalaalimineerniarfik jako grenlandzką atrakcję turystyczną.

 Autor: A. Jarniewski (05.02.2013)

___________________________________________________________________________

Zobacz również:

Zwierzyna i polowania na Grenlandii (zdjęcia)

Oferta wycieczki na Grenlandię

Co jemy na Grenlandii