Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Grenlandia - zakończenie roku szkolnego


Pamiętam uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasie ósmej - hymn, przemówienia, kwiaty dla nauczycieli, uroczyste stroje. Trochę inaczej odbywa się to na Grenlandii, gdzie dziś pracuję jako nauczyciel w najstarszych klasach szkoły podstawowej.
Nie zwróciłem nawet uwagi na fakt, ze nikt nic nie mówi o oficjalnym zakończeniu roku. Wiedziałem tylko, że uczniowie organizują je sami.
Jest wtorek, godzina szósta rano, ze snu zrywa mnie przerażający hałas. Zaspany wyglądam przez okno i ku memu zdziwieniu widzę moich uczniów przebranych w najdziwniejsze stroje i wyposażonych w wszelkiego rodzaju naczynia które tym razem służą do wydawania najbardziej przerażających o tej porze dnia dźwięków. Z myślą o moich biednych sąsiadach, którzy nie maja z praca w szkole nic wspólnego, szybko wrzucam coś na siebie i wychodzę do zniecierpliwionych już uczniów, którzy twierdza ze to jedyny dzień, kiedy oni mogą podręczyć mnie. Okazuje się również, ze ja jestem szczęśliwcem, który został obudzony jako ostatni, ich wychowawca musiał wstać o godzinie piątej.

poranna pobódka przez przebranych uczniów

Pobudka jest formą zaproszenia nauczycieli na uroczyste śniadanie, które już czeka w pokoju nauczycielskim. Po śniadaniu uczniowie robią wszystko, by przeszkodzić nauczycielom w prowadzeniu lekcji. Nie wiedząc o tym nie zabezpieczyłem się dostatecznie, wiec moi uczniowie zostali posmarowani płynem do farbowania sosów a przez okno do klasy wleciało kilka garści ryżu.nauczyciele musi przywdziać pieluchy Na tym jednak odgrywanie się na nauczycielach nie kończy. Jednak prawdziwe przedstawienie odbyło się na sali gimnastycznej. To tam nauczyciele mieli zapłacić za wszystkie krzywdy wyrządzone uczniom przez wszystkie lata szkoły. Zaczęło się od pokazu mody w wykonaniu przebranych za błazny wychowawców. Jednogłośnie wygrał Søren, który podbił serca publiczności strojem kobiety z pokaźnym biustem. Potem każdy z nauczycieli musiał popisać się m.in. umiejętnością naśladowania idoli naszych uczniów, zjadania bitej śmietany palcem, tańczeniem break dance a dyrektor szkoły zaśpiewał utwór Rammsteina. Ja również musiałem zaimprowizować utwór rapowy nieznanego mi (nie)stety wykonawcy. Jak już może się domyslacie wiekszosć słów zaczynała się na literę f.
Bardzo pozytywnym akcentem na zakończenie dnia był koncert który zagrali prawie wszyscy uczniowie.


Podobne artykuły:

Rozdanie świadectw maturalnych na Grenlandii.

Boże narodzenie na Grenlandii