Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Wakacje na Grenlandii - Sisimiut

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś,niż tego co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny,opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry.
Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

Mark Twain

widok na sisimiut z Palasip Qaqqaa

WAKACJE NA GRENLANDII

niezapomniana przygoda na kole podbiegunowym

To chyba najlepszy z możliwych sposób poznania historii i kultury Grenlandii który zarówno pozwoli Ci zarówno zaznać idyllicznych grenlandzkich krajobrazów i przeżyć przygodę życia.

Wakacje na Grenlandii to 7-o dniowy pobyt w Sisimiut i jego okolicach. Pobyt podzielony jest na 2 części:

1. Pobyt w samym Sisimiut gdzie wraz z moją grenlandzką rodziną mieszkamy od 2006 roku. Tutaj będziesz mógł:

Poznać historię i kulturę tego drugiego co wielkości miasta na Grenlandii. Jako autoryzowany przewodnik zaprezentuje zarówno historyczną cześć miasta jak i tę nowszą. Dzięki temu poznacie wciąż silny związek miedzy (pra)historią Innuitów a życiem dzisiejszym.

wędkowanie w okolicach SisimiutW okolicach Sisimiut znaleźć można ślady ludzkiej obecności z ostatnich 4- ech tysięcy lat. Co ciekawe - mimo że Grenlandia dysponuje ogromnymi przestrzeniami przedstawiciele wszystkich innuickich kultur zawsze wybierali te same miejsca by się osiedlić. Sallinnguit w okolicach Sisimiut jest jednym z takich miejsc - dowiedz się czemu i posłuchaj opowiadań z pradawnych innuickich osad i mitologii Eskimosów.

W cenie wycieczki zawarty jest wstęp do wszystkich budynków muzeum gdzie zobaczymy m.in. rekonstrukcję domu torfowego oraz tradycyjnego kajaka. Odwiedzimy także warsztat gdzie artyści wyrabiają swoje dzieła z tradycyjnych grenlandzkich materiałów - kły morsa, narwal, poroże renifera, skóra foki. Spędzimy także kilka chwil we wrzącym życiem porcie gdzie łowcy i rybacy przypływają ze swoją zdobyczą oraz odwiedzimy Kalaalimineerniarfik - lokalny rynek gdzie myśliwi i rybacy sprzedają to co udało im się upolować.

Przyjrzeć się z bliska życiu dzisiejszych Innuitówdziś nowoczesnemu i zmodernizowanemu jednak wciąż nasiąkniętemu kulturą i tradycją. Posłuchaj o zderzeniu się dwóch tak różnych kultur (polskiej i grenlandzkiej) i dowiedz się o miejscu Grenlandii w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.
Niewątpliwą zaletą jest zapewne, że wszystko odbędzie się z polskiego punktu widzenia i oczywiście w języku polskim tak więc nic nie zaginie w tłumaczeniu na język angielski czy niemiecki.

Podczas pobytu w Sisimiut zaprowadzę was na dwa najatrakcyjniejsze turystycznie szczyty  - Palasip Qaqqaa oraz Nassasuaq - które oferują piękne widoki - nie tylko ze szczytu ale podczas całej wędrówki. Latem po drodze istnieje możliwość zobaczenie zajęcy i lisów polarnych oraz pardw a w ostatnich latach widywano tam także woły piżmowe. Jako że w tym okresie na Grenlandii panują białe noce naturę podziwiać można praktycznie przez 24 godziny na dobę. Jeżeli czas i pogoda pozwolą będziemy takżę mogli udać się łodzią do wysiedlonej w latach 70-ych  osady Assaqutaq. Po drodze istnieje możliwość podziwiania wielorybów licznie odwiedzających fiord Amardloq.

2. Pobyt w naszym domku  letniskowym oddalonym ok. 25 km od Sisimiut (30 min. łodzią) który daje Ci możliwość:

Nacieszyć się niemal dziewiczą i idylliczną przyrodą i naturą Grenlandii -

Nasz domek znajduje sie na zupełnym pustkowiu, jest prawie zupełnie oddalony od cywilizacji. W zależnosci od życzenia naszych gości spędzimy w nim 2-4 dni podczas którch możliwe będzie łowienie ryb w dowolnych ilościach (pstrąg, dorsz, halibut, karmazyn), wędrówki z możliwością zobaczenia wołów piżmowych, wycieczka łodzią wgłąb fiordu oraz jedna z najbardziej niedocenionych na Grenlandii atrakcji - rozkoszowanie się niczym niezmąconą ciszą co możliwe jest dzisiaj tylko w niewielu miejscach na świecie.


miejsce gdzie położony jest domek

Zielona strzałka wzskazuje miejsce gdzie położony jest nasz domek


Ze względu na specjany charakter wycieczki preferujemy grupy które same się zebrały (max. 4 os w grupie) 

Kiedy: lipiec&sierpień 

Dla turystów którzy chcieliby przedłuzyć swój pobyt i zobaczyć również inne miasta proponujemy podróż  statkiem lini Arctic Umiaq Line. Oferujemy pomoc w planowaniu pobytu.

Dzięki naszemu doświadczniu i znajomośći Grenlandii gwarantujemy, że poznacie całkiem inną Grenlandię niż turyści przyjeżdżający tu wielkimi statkami turystycznymi lub przylatujący z dużych biur podróży. W miarę naszych możliwości zapewniamy indywidualne podejście do każdego naszego gościa.

Skontaktuj się z nami jeżeli jesteś zainteresowany już masz jakiekolwiek pytania.


Nie wiesz czego oczekiwać po grenlandzkim lecie? Zobacz ten filmik z naszego kanału youtube:   
Zobacz również:

Galeria zdjęć z Sisimiut

Galeria zdjęć naszego domku

Książka o Grenlandii naszego autorstwa

Mapki z trasami niektórych oferowanych wycieczek i wypraw