Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Transport na Grenlandii

Jako że Grenlandia zajmuje olbrzymi obszar (ponad 2 mln. km. kw. czyli 7 razy więcej niż Polska) zamieszkały jedynie przez 56 tys. ludzi zorganizowanie infrastruktury transportowej stanowi nie lada wyzwanie. Największym problemem jest zdecydowanie brak dróg między miastami i osadami. Główna przyczyną takiego stanu rzeczy są ogromne odległości i ogromne koszty budowy dróg w grenlandzkich warunkach (górzysty teren, długa zima itp.) Pamiętajmy że na taką sieć dróg złożyć by się musiała populacja wielkości np. Słupska.

Dlatego też wiekszość transportu odbywa sie drogą lotniczą. W latach 90tych w największych miejscowościach na Grenlandii wybudowano lotniska z ok. 300m pasami startowymi na których lądują samoloty typu Dash (7 i 8). Samoloty tego typu zastapiły używane wcześniej helikoptery. Nie wszędzie jednak, na południu Grenlandii (oprócz międzynarodowgo lotniska w Narsarsuaq) transport lotniczy odbywa się helikopterami (np. S61) ze wzgledu na brak lotnisk. Z tego samego powodu helikoptery obsługują miejscowości w północnej oraz wschodniej części Grenlandii.

Na Grenlandii istnieje również oczywiście transport morski. Największy udział ma w tym statek pasażerski linii Arctic Umiaq Line - Sarfaq Ittuk. Kursuje on w okresie od kwietnia do grudnia ale okres ten może byc krótszy np. ze względu na lód na trasie. Statek ten zawija do wszystkich portów na trasie Qaqrtoq-Ilulissat i pływa normalnie raz w tygodniu.  (tutaj zobacz jak kursuje w okresie letnimw okresie letnim). Bilety można zamówić przez internet, zalecana jest zamówienie ich odpowiednio wcześniej gdyż ta trasa cieszy się sporym powodzeniem nie tylko wśród turystów ale i Grenlandczyków.

       

Sarfaq Ittuk w zatoce disco (fot. aul.gl)

Duża część trasportu w zatoce Disco również odbywa się drogą morską (miesiące letnie). Operatorem jest Diskoline, tu również można zamówić bilety przez internet. W Grenlandii południowej podobnę funkcję pełni Blue Ice Explorer dziękim któremu mniejszymi łodziami poruszać się można między Narsarsuaq, Narsaq og Qaqortoq oraz mniejszymi osadami w tym regionie.

Dla tych bardziej aktywnych istnieje oczywiście możliwość wędrówek pomiędzy niektórymi miejscowościami. Praktykowane jest to w szczególności w Grenlandii południowej gdzie Blue Ice Explorer oferuje transport łodzią nocleg w czasie wędrówki.  Najbardziej popularna jest jednak trasa z Kangerlussuaq do Sisimiut. To odcinek o długości ok. 180 km. Wędrówka zajmuje ok. tygodnia, śpi się w namiocie lub w znajdujących się po drodze domkach.

______________________________________________

Jak dostać się na Grenlandię