Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Sport na Grenlandii - Piłka nożna

Sport na Grenlandii uprawiany był od dawna przy czym dyscypliny jakie tu rozgrywano znacznie różniły sie od tych europejskich. Naturalnymi dyscyplinami sportu były np. wyścigi psich zaprzęgów, konkurencje kajakowe czy strzelanie do celu. Wszysko to oczywiście było w charakterze rozrywki, zawody były niezorganizowane i nie wymagały specjalnego treningu. Znane i opisywane są jednak przypadki konkurencji rozgrywanych miedzy dwoma osadami gdzie uczestnicy często musieli podróżować przez kilka dni by dotrzeć na miejsce i ze względu na trudne warunki podróży i nieprzewidywalną pogodę walkower nie wchodził w rachubę.

Grenlandzki futbol

Już pierwszego dnia po przyjezdzie na Grenlandię wiedziałem że miszkajacy tu ludzie więdzą co to futbol – po tym jak poweidziałem że jestem z Polski pytali co dziasiaj robią Grzegorz Lato i Zbigniw Boniek.

Bo piłka nożna znana była na Grenlandii od dawna. Jej grenlandzka odmiana do dzisiaj rozgrywana jest na przerwach w szkołach czy też podczas spotkań rodzinnych. Gra ta nie ma ściśle określonych reguł, jest miesznką rugby i piłki nożnej przy czym piłkę raczej trzeba kopać niż trzymać w rękach.grenlandzki futbol

W przeszłości grano piłką zrobiono z foczej skóry i wypchaną szmatami. Gra polegała na wybiciu piłki do wody na południu lub północy osady a podział na drużyny był naturalny – grali przeciw sobie reprezentanci poszczególnych rodzin lub też mieszkańcy północnej i połudnowej części osady.

W 1971 roku założony został Grenlandzki Związek Piłki Nożnej (Kalaallit Nunaanni Isikkamik Arsaattartut Kattuffiat) a pierwszy międzynarodowy mecz rozegrany został w 1980 roku (przegrana 6-0 z Wyspami owczymi). Związek zrzesza ponad 70 klubów i odpowiedzialna jest za organizacje piłki nożnej na Grenlandii.

Ze względu na duże odległości i niewielką liczbe ludności na Grenlandii nie ma regularnej ligi lecz corocznie w jednym z miast rozgrywane są mistrzostwa Grenlandii. Mistrzostwa Grenlandii, Sisimiut 2006Mistrzostwa rozgrywane są systemem turniejowym, do mistrzostw zgłosić sie może kazda zarejestrowna na Grenlandii drużyna przy czym klub sam musi pokryć dość wysoki koszty podrózy a organizator turnieju finałowego pomaga w zakwaterowaniu zawodnikówi trenerów.  Po rozegraniu lokalnych meczy kwalifikacyjnych w turnieju finałowym bierze udział dziesięc drużyn podzielonych na dwie grupy.kibice i grenlandzka telewizja na mistrzostwach Mistrzostwa cieszą się dużą popularnością, wszystkie mecze transmitowane są w krajowej telewizji KNR a mimo że przy większości boisk nie ma trybun na wszystkie mecze przychodzi spora liczba widzów którzy najczęściej oglądają widowisko z otaczajacych boiska skał. Aktualnym mistrzem Grenlandii (2012) jest zespół B 67 z Nuuk który w finale pokonał zespół Nagdlúnguak z Ilulissat. Mistrzostwa Grenlandii w 2013 roku odbędą się w Qaqortoq. Na Grenlandii corocznie rozgrywane są również piłkarskie mistrzostwa dla kobiet i oldbojów.

Grenlandia ma również reprezentację narodową w piłce nożnej jednak nie może brać udziału w mistrzostwach świata ze wzgldu na brak wysyrczającej liczby boisk piłkarskich odpowiadających standartom FIFA. W 2009 roku do uzytku oddane zostało pierwsze na Grenlandii boisko ze sztuczną trawą. Na Grenlandie przyleciał sam prezydent FIFA Sepp Blatter i jako że nawierzchnia uznana została za odpowiadającą standartom jest nadzieja na to że Grenlandia wkrótce zostanie czlonkiem tejże organizacji. Pozostaje tylko pytanie do której konfedarcji będzie należała UEFA (ze względu na polityczną przynależność do Danii) czy CONCACAF (ze względu na geograficzną przynależność do Ameryki północnej).stadion w Qaqrtoq (fot. knr.gl)

Na dzień dzisiejszy Grenlandia najczęśćiej gra międzynarodowe mecze z reprezentacjami Islandii i Wysp Owczych. Grenlandia jest również członkiem International Island Games Association która co dwa lata organizuje coś w rodzaju olimpady dla terytorów znajdujących się na wyspach. Członkami tej organizacji są np. Giblartar i Szetlandy a byłymi członkami są właśnie Islandia i Wyspy Owcze które w dniu dzisiejszym są członkami FIFA.   

Grenlandczycy kochaja również ogladać piłkę nożną w telewizji a największą popularnością cieszy się liga angielska.

W najbliższym czasie opiszemy inne dyscypliny sportów uprawianych na Grenlandii. Następna będzie piłka ręczna!

Zainteresowanych zapraszam do lektury mojej książki, znajduje się w niej obszerny rozdział o piłce nożnej.

Książka o Grenlandii

Zobacz również:

Książka o Grenlandii dla dzieci

Wyścigi psich zaprzęgów

Co jemy na Grenlandii

Galeria zdjęć grenlandzkich miast