Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Grenlandia - rozdanie świadectw maturalnychZakończenie roku szkolnego i rozdanie świadectw maturalnych na Grenlandii.

Jako że wiele grenlandzkich rodzin nie ma tradycji uniwersyteckich , wielu młodych ludzi podchodzi do egzaminu maturalnego jako pierwsi w rodzinie. Dlatego też uroczystość rozdania świadectw jest bardzo okazała.
W okresie pomiędzy ostanim egzaminem a uroczystością rozdania świadectw uczniowie, jak to ma miejsce chyba we wszystkich krajach, dość hucznie imprezują. Dość zabawna tradycją w Sisimiut jest „zbieranie sprawności pomaturalnych”. Jedna z nich est umiejętność wytrzymania na imprezie przez 24 godziny bez spania. Inna to skok z ok. 4/o metrowego mostu do morza (temp. wody ok. 4 stopnie celsjusza). Zdobycie każdej sprawności oznaczane jest na specjalnych czapkach które maturzyści dostaja zaraz po wyjściu z ostatniego egzaminu. Jak widać młodym ludziom na Grenlandii fantazji nie brakuje.
Do szkoły średniej w której pracuje uczęszczją uczniowie z całej Grenlandii (jedyna tego rodzaju skoła na wyspie) i na samą uroczystość, mimo ogromnych kosztów podróży, zjeżdża się rodzina z całego kraju. Wszyscy uczniowie i często ich rodziny ubrani są w grenlandzkie stroje narodowe, chłopcy w białe anoraki a dziewczyny w zrobione z małych perełek bluzki oraz shorty i buty z foczej skóry. Wszyscy maturzyści maja również charakterystyczne „czapki maturalne” zaciągniete z tradycji innych skandynawskich państw.
Uroczystosć rozpoczyna sie od wspólnego śpiewu, potem są oczywiście przemówienia (dyrektor, burmistrz, uczniowie) a następnie rozdanie premii pieniężnych dla uczniów którzy osiągneli najlepsze wyniki. Uroczystość kończy się tzw. „otwartym słowem” gdzie każdy z zebranych ma okazje powiedziedzieć cos publicznie. Są to najczęściej podziekowania lub humorystyczne opowieści rodziców o maturzystach.
Uroczystść kończy sie ok. godz 12 po południu. Nastepniew domach maturzystów (tych któzy pochodzą z Sisimiut) odbywa się obowiązkowy kaffemik na który zaproszni zostają wszyscy znajomi. Wieczorem w auli szkoły odbywa sie uroczysta kolacja zoorganizowana przez nauczycieli. Uroczystość przyrywana jest wspólnymi śpiewaniem piosenek i krótkimi mowami.Grenlandzcy maturzysci w strojach narodowych 25.6.2012