Najnowsze artykuły
- Arktyczna Przygoda na Grenlandii 2016-12-09
- Noc polarna na Grenlandii 2016-10-24
- Wakacje na Grenlandii 2015-12-17
- Transport na Grenlandii 2015-06-03
- Jak dolecieć na Grenlandie 2015-06-02
Aktualności
Letnie i jesienne polowanie na woła i renifera
Kilka interesujących informacji o wołach piżmowych na Grenlandii
Nazwa łacińska: Ovibos moshatus wardi
Nazwa grenlandzka: Umimmak (w tłum. dosłownym ”długowłosy, długobrody’’)
Długość: do 245 cm
Wysokość w kłębie: 110 -140 cm
Waga: normalnie 200 - 350 kg -jednak największe woły osiągają wagę do 400 kg
Rozpiętość rogów: do 70 cm (Pojedynczy róg może mieć 61-67 cm długości i jest skręcony do dołu i ku przodowi)
Okres parzenia się: sierpień-październik
Prędkość: do 60 km/h
Dojrzałość płciowa: 2 lata
Ciąża: 9 miesięcy
Liczba młodych: 1 młode
![]() ![]() |
Początkowo piżmowoły naturalnie występowały tylko w północno-wschodniej Grenlandii. W 1961 r. 64 cielaki zostały schwytane i (po uprzednim pobycie w Kopenhadze) przetransportowane w okolice Kangerlussuaq. Przesiedlenie okazało się wielkim sukcesem i populacja woła liczy na dzień dzisiejszy 6ooo sztuk, dlatego też do ostrzału dla myśliwych z zagranicy przeznaczonych zostało 380 byków.
Co ciekawe - Woły piżmowe spokrewnione są z owcą i kozą a nie z wołami jak mogłoby się wydawać.
Przebieg polowania na woła - lato
Polowanie letnie odbywa się w okresie od 1. lipca do 15. października. Po ok. 4-o godzinnym przelocie z Kopenhagi myśliwi odbierani są przez przewodnika na lotnisku, gdzie również istnieje możliwość przebrania i odświeżenia się. Transport do łowiska odbywa się łodzią i trwa około godziny. Przy odrobinie szczęścia z łodzi wypatrzyć można wylegujące się na brzegu foki. Po przybyciu na miejsce myśliwi zakwaterowani zostają w obozie (duże, jednoosobowe namioty lub domek myśliwski).
Kangerlussuaq wcina się głęboko w ląd dlatego też klimat jest znacznie łagodniejszy niż w innych częściach Grenlandii. Temperatura latem wynosi 15-20°C a nocą spada do ok. 5°C (zobacz aktualną pogodę w okolicach Kangerlussuaq i zdjęcie z kamery) nie należy więc zabierać wielu ciepłych rzeczy (częsty błąd turystów z Polski).
Polowanie letnie przeprowadzamy w dwóch różnych obozach. W pierwszym z nich polowanie odbywa się głowniez z podchodu, w drugim korzystamy z okolicznych jezior na których mamy małe łodki lub pontony (zobacz zdjęcia). Dwóch myśliwych plus przewodnik płynąć wzdłuż brzegu wypatrując zwierza. Woły piżmowe w tym okresie najczęściej występują w stadach więc myśliwi zwykle mają czas żeby się przyjrzeć i wybrać którego osobnika strzelać (ta możliwość oczywiście nie jest gwarantowana). Po strzelaniu przewodnik skóruje zwierza. Należy go poinformować jak ma przygotować trofeum - całą skórę czy medalion. Po dotarciu do obozu trofeum zostaje wstępnie preparowane i pakowane.
Dodatkową atrakcją w jednym z obozów jest możliwość wędkowania. lipiec i sierpień to czas wędrówek pstrąga, dlatego w okolicznych potokach można je łowić praktycznie 24 godziny na dobę (noc polarna).
Istnieje możliwość polowania kombinowanego wół piżmowy plus renifer (początek sezonu 20 sierpnia)
Jeżeli jetseś zainteresowany lub masz dodatkowe pytania napisz.
Zobacz zdjęcia z polowania kombinowanego wół plus renifer