Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Piłka ręczna na Grenlandii

Czemu zainteresowałem się piłką ręczną dopiero na Grenlandii?

Jako że Grenlandia od dłuższego czasu była pod wpływem Danii piłka ręczna jest tutaj jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych.  Może to niektórych zdziwi ale to właśnie tu zaraziłem się handballowym bakcylem. Było to w roku 2007  kiedy to polska reprezentacja pod wodzą B. Wenty zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w Niemczech. Jako że na internecie było wtedy o tym dość cicho to od kolegów z pracy dowiedziałem się o półfinałowym meczu z Danią który transmitowany był w grenlandzkiej telewizji. O piłce ręcznej nie wiedziałem wtedy wiele, z lekcji WF-u pamiętam jedynie siatkówkę i koszykówkę. Mecz postanowiłem obejrzeć ze szwagrem. To wtedy po raz pierwszy zwróciłem uwagę na dość dziwne relacje duńsko-grenlandzkie. W życiu codziennym wielu Grenlandczyków często krytykuje wszystko co duńskie i jest to moim zdaniem wynik długiej kolonizacji. Jednak kiedy przychodzi do kibicowania Grenlandczycy będą kibicować duńskim drużynom narodowym. Niezależnie od wyniku są oni przecież w komfortowej sytuacji mówiąc „wygraliśmy” lub „oni” (Duńczycy) przegrali.

W czasie tego pamiętnego meczu (wynik zmieniał się cały czas a aby go rozstrzygnąć potrzebne były dwie dogrywki ) cały czas przekomarzaliśmy się ze szwagrem, na szczęście to Polska była górą tego dnia. Następnego dnia w pracy przekonałem się jak ważne to było wydarzenie dla wielu moich kolegów i koleżanek, część nauczycieli  gratulowała mi ale nie brakowało i takich którzy, dla żartu ale z wyrażnym żalem pokazywali mi środkowe palce.

Od tamtej pory Polska zmierzyła się z Danią wielokrotnie, wszystkie te mecze oglądałem jak na szpilkach - od ich wyniku zależało przecież czy następnego dnia będę chodził z podniesioną głową czy musiał słuchać kąśliwych docinek moich (szczególnie tych duńskich) kolegów.

Piłka ręczna na Grenlandii

Kontakt z handballem na Grenlandii mieli praktycznie wszyscy. Jest to bardzo popularna dyscyplina zarówno na zajęciach WF-u jak i w klubach. W samym Sisimiut, które jest drugim co do wielkości miastem ale liczy tylko 6 tys. mieszkańców, są dwa kluby w których można grać w piłkę ręczną: SAK i G61.

Mimo że praktycznie w każdej osadzie jest sekcja piłki ręcznej warunki geograficzne uniemożliwiają funkcjonowanie regularnej ligi. Dlatego też tak samo jak to ma miejsce w piłce nożnej co roku w jednym z miast rozgrywane są mistrzostwa wyłaniające klubowego mistrza Grenlandii. Są to mistrzostwa oddzielne dla kobiet, mężczyzn i różnych grup wiekowych. Aktualnym mistrzem jest zespół GSS Nuuk.

Chociaż Grenlandia nie jest niepodległa a jej populacja liczy zaledwie 56.000 ludzi reprezentacje tego kraju mają prawo występować w międzynarodowych rozgrywkach. Wszystko to za sprawą Grenlandzkiego Związku Piłki Ręcznej (GHF) który w 1998 r. został przyjęty do do IHF czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej. GHF jest również zrzeszony w Panamerykańskiej Federacji Piłki Ręcznej. Już przed 1998 rokiem reprezentacja Grenlandii grała mecze międzynarodowe, nie mogły one zostać uznane za oficjalne.

Pierwszymi oficjalnymi mistrzostwami w jakich grenlandzcy piłkarze ręczni wystąpili były  Mistrzostwa Panamerykańskie na Kubie. Debiut okazał się dość udany – Grenlandczycy zajęli 5. miejsce (na 8 drużyn) wygrywając decydujący mecz z reprezentacją Kanady 21-20.  Najlepszą lokatą jaka reprezentacja tego egzotycznego kraju zajęła na tych mistrzostwach było trzecie miejsce wywalczone w 2002  (Argentyna) i 2006 roku (Brazylia).

Znacznie gorzej wiodło się Grenlandczykom na Mistrzostwach Świata gdzie konkurencja jest dużo większa. Po raz pierwszy na tej imprezie wystąpili w 2001 r. (Francja) kosztem Kuby która zrezygnowała z występu. Grenlandia zajęła wtedy dopiero 20-miejsce ale za sukces uznano wygraną z reprezentacją USA. Oprócz nich Grenlandia zmierzyła się wtedy z wielkimi handballowymi nacjami – Hiszpanią, Niemcami i Chorwacją. W mistrzostwach świata Grenlandia zagrała jeszcze dwukrotnie, w 2003 (24. miejsce) i 2007 (22. miejsce). Niestety nie zakwalifikowała się również do tegorocznych mistrzostw w Hiszpanii zajmując dopiero 5 lokatę.

Gwiazdy grenlandzkiego handballu

Wielu młodych Grenlanczyków próbuje swoich sił w Danii która słynie z dobrej handballowej szkoły.

Największą gwiazdą grenlandzkiego Handballu jest dziś chyba Minik Dahl Høgh grający dla GOG Håndbold – lidera duńskiej 1. ligi. Oprócz tego że jest znanym sportowcem jest również swego rodzaju grenlandzkim "celebrytą" ze względu na fakt że jest partnerem bardzo znanej, tak w Grenlandii jak i w Danii piosenkarki Julii Berthelsen. Niedawno w grenlandzkiej prasie pojawiły się plotki że Minikiem zainteresowany był Rhein-Neckar Loewen. Do podpisania kontraktu miło nie dojść przez kontuzję zawodnika.

Innym bardzo znanym na Grenlandii zawodnikiem jest Angutimmarik Kreutzmann który w dniu dzisiejszym gra dla zeszłorocznego spadkowicza z Bundesligi Eintrachtu Hildesheim.

Adam Jarniewski 09.01.2013

_______________________________________________________________________________________________

Zobacz również:

Sport na Grenlandii (piłka nożna)

Moja droga na Grenlandię

Oferta wycieczki na Grenlandię