Aktualności

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Książka dla dzieci

Dla dzieci o Grenlandii.

06 Marzec 2019 Książka dla dzieci

Piłka ręczna na Grenlandii

Czemu zainteresowałem się piłką ręczną dopiero na Grenlandii?

Jako że Grenlandia od dłuższego czasu była pod wpływem Danii piłka ręczna jest tutaj jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych.  Może to niektórych zdziwi ale to właśnie tu zaraziłem się handballowym bakcylem. Było to w roku 2007  kiedy to polska reprezentacja pod wodzą B. Wenty zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w Niemczech. Jako że na internecie było wtedy o tym dość cicho to od kolegów z pracy dowiedziałem się o półfinałowym meczu z Danią który transmitowany był w grenlandzkiej telewizji. O piłce ręcznej nie wiedziałem wtedy wiele, z lekcji WF-u pamiętam jedynie siatkówkę i koszykówkę. Mecz postanowiłem obejrzeć ze szwagrem. To wtedy po raz pierwszy zwróciłem uwagę na dość dziwne relacje duńsko-grenlandzkie. W życiu codziennym wielu Grenlandczyków często krytykuje wszystko co duńskie i jest to moim zdaniem wynik długiej kolonizacji. Jednak kiedy przychodzi do kibicowania Grenlandczycy będą kibicować duńskim drużynom narodowym. Niezależnie od wyniku są oni przecież w komfortowej sytuacji mówiąc „wygraliśmy” lub „oni” (Duńczycy) przegrali.

W czasie tego pamiętnego meczu (wynik zmieniał się cały czas a aby go rozstrzygnąć potrzebne były dwie dogrywki ) cały czas przekomarzaliśmy się ze szwagrem, na szczęście to Polska była górą tego dnia. Następnego dnia w pracy przekonałem się jak ważne to było wydarzenie dla wielu moich kolegów i koleżanek, część nauczycieli  gratulowała mi ale nie brakowało i takich którzy, dla żartu ale z wyrażnym żalem pokazywali mi środkowe palce.

Od tamtej pory Polska zmierzyła się z Danią wielokrotnie, wszystkie te mecze oglądałem jak na szpilkach - od ich wyniku zależało przecież czy następnego dnia będę chodził z podniesioną głową czy musiał słuchać kąśliwych docinek moich (szczególnie tych duńskich) kolegów.

Piłka ręczna na Grenlandii

Kontakt z handballem na Grenlandii mieli praktycznie wszyscy. Jest to bardzo popularna dyscyplina zarówno na zajęciach WF-u jak i w klubach. W samym Sisimiut, które jest drugim co do wielkości miastem ale liczy tylko 6 tys. mieszkańców, są dwa kluby w których można grać w piłkę ręczną: SAK i G61.

Mimo że praktycznie w każdej osadzie jest sekcja piłki ręcznej warunki geograficzne uniemożliwiają funkcjonowanie regularnej ligi. Dlatego też tak samo jak to ma miejsce w piłce nożnej co roku w jednym z miast rozgrywane są mistrzostwa wyłaniające klubowego mistrza Grenlandii. Są to mistrzostwa oddzielne dla kobiet, mężczyzn i różnych grup wiekowych. Aktualnym mistrzem jest zespół GSS Nuuk.

Chociaż Grenlandia nie jest niepodległa a jej populacja liczy zaledwie 56.000 ludzi reprezentacje tego kraju mają prawo występować w międzynarodowych rozgrywkach. Wszystko to za sprawą Grenlandzkiego Związku Piłki Ręcznej (GHF) który w 1998 r. został przyjęty do do IHF czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej. GHF jest również zrzeszony w Panamerykańskiej Federacji Piłki Ręcznej. Już przed 1998 rokiem reprezentacja Grenlandii grała mecze międzynarodowe, nie mogły one zostać uznane za oficjalne.

Pierwszymi oficjalnymi mistrzostwami w jakich grenlandzcy piłkarze ręczni wystąpili były  Mistrzostwa Panamerykańskie na Kubie. Debiut okazał się dość udany – Grenlandczycy zajęli 5. miejsce (na 8 drużyn) wygrywając decydujący mecz z reprezentacją Kanady 21-20.  Najlepszą lokatą jaka reprezentacja tego egzotycznego kraju zajęła na tych mistrzostwach było trzecie miejsce wywalczone w 2002  (Argentyna) i 2006 roku (Brazylia).

Znacznie gorzej wiodło się Grenlandczykom na Mistrzostwach Świata gdzie konkurencja jest dużo większa. Po raz pierwszy na tej imprezie wystąpili w 2001 r. (Francja) kosztem Kuby która zrezygnowała z występu. Grenlandia zajęła wtedy dopiero 20-miejsce ale za sukces uznano wygraną z reprezentacją USA. Oprócz nich Grenlandia zmierzyła się wtedy z wielkimi handballowymi nacjami – Hiszpanią, Niemcami i Chorwacją. W mistrzostwach świata Grenlandia zagrała jeszcze dwukrotnie, w 2003 (24. miejsce) i 2007 (22. miejsce). Niestety nie zakwalifikowała się również do tegorocznych mistrzostw w Hiszpanii zajmując dopiero 5 lokatę.

Gwiazdy grenlandzkiego handballu

Wielu młodych Grenlanczyków próbuje swoich sił w Danii która słynie z dobrej handballowej szkoły.

Największą gwiazdą grenlandzkiego Handballu jest dziś chyba Minik Dahl Høgh grający dla GOG Håndbold – lidera duńskiej 1. ligi. Oprócz tego że jest znanym sportowcem jest również swego rodzaju grenlandzkim "celebrytą" ze względu na fakt że jest partnerem bardzo znanej, tak w Grenlandii jak i w Danii piosenkarki Julii Berthelsen. Niedawno w grenlandzkiej prasie pojawiły się plotki że Minikiem zainteresowany był Rhein-Neckar Loewen. Do podpisania kontraktu miło nie dojść przez kontuzję zawodnika.

Innym bardzo znanym na Grenlandii zawodnikiem jest Angutimmarik Kreutzmann który w dniu dzisiejszym gra dla zeszłorocznego spadkowicza z Bundesligi Eintrachtu Hildesheim.

Adam Jarniewski 09.01.2013

_______________________________________________________________________________________________

Zobacz również:

Sport na Grenlandii (piłka nożna)

Moja droga na Grenlandię

Oferta wycieczki na Grenlandię