Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Kiedy przyjechać na Grenlandię

Grenlandia to największa wyspa na świecie o powierzchni całkowitej 2175,6 tys. km kw. Mimo tak ogromnej przestrzeni Grenlandię zamieszkuje jedynie 56 tys. ludzi. Ok. 60% z nich zamieszkuje południowo-zachodnie wybrzeże wyspy ze względu na najdogodniejsze warunki klimatyczne. Także w tej części Grenlandii usytuowane są 3 najwieksze miasta Nuuk (stolica, 15. tys. mieszkańców), Sisimiut (6 tys. ) i Ilulissat (4 tys.) skupiające ok. 40% ludności kraju.

Kiedy i co zobaczyć:

Na Grenlandii jest ogromna różnica między porami roku więc bardzo ważne jest odpowiednie wybranie terminu przyjazdu w zależności od tego, co chce się przeżyć i zobaczyć.

Niektóre atrakcje możliwe są oczywiście przez cały rok. Są to np. zwiedzanie miast, kosztowanie grenlandzkich potraw czy też poznawanie kultury (kaffemik, muzea). Wszelkie aktywności związane z przebywaniem na łonie natury, czyli te najciekawsze dla polskiego turysty, uzależnione są od pogody, pory roku i miejsca w którym się znajdujemy na Grenlandii. Latem nie można podziwiać zorzy polarnej ani jeździć psim zaprzęgiem (z wyjątkiem Qeqertarsuaq), a zimą bardzo trudno jest udać  się łodzią na podziwianie wielorybów. W poniższym zestawieniu staram się pokrótce przekazać klimat pojedynczych pór roku, mam nadzieję że to chociaż odrobinę pomoże w wyborze najlepszego dla was okresu przyjazdu. 

Bardziej wizualne informacje, głównie z Sisimiut gdzie mieszkamy, znaleźć można na naszym youtubowym kanale o Grenlandii. 

Styczeń-luty

W tym okresie jest dość zimno i w północnej części Grenlandii dzień jest bardzo krótki lub nie ma go wcale />to również można potraktowac jako swego rodzuju przeżycie lub atrakcję. Dlatego bardzo dobry okres na podziwoanie zorzy polarnej. Możliwe jest również jazda psim zaprzęgiem co przy świetle zorzy polarnej jest wyjątkowym przeżyciem.

Luty w wielu miastach (północ) to świetny okres na przejażdzke skuterem śnieżnym które połączyć można na przykład z  łowieniem ryb na lodzie.


 Marzec-kwiecień

Zarówno w Polsce i na Grenlandii miesiące te nazywane są wiosennymi jednak na Grenlandii jest to jeszcze zima - i to ta najpiękniejsza.narty biegowe-również dla dzieci Dzień jest długi, pogoda stabilna, twarz ogrzewa wysoko stojące słońce a wszystko pokryte jest grubą wartswą śniegu (druga połowa kwietnia może być bezśnieżna na południe od Maniitsoq).  Dlatego jest to moja ulubiona pora roku na Grenlandii. Najlepszy czas na przejażdżkę psim zaprzęgiem, również te z noclegiem oraz wszelkie sporty zimowe (narciarstwo biegowe, snowboard itp.). Jedną z niewątpliwych atrakcji w tym okresie są również przejażdżki skuterem śnieżnym.


Jesteś zainteresowany przyjazdem na Grenlandię w tym okresie? Zobecz więcej.


Maj 

Maj na Grenlandii w odróżnieniu od Europy jest dość nudnym miesiącem dla ludzi którzy chcą powędrować w naturze. Jest to czas kiedy topnieje śnieg  a że przeważnie jest go dość dużo to bardzo ciężko jest się poruszać w mokrym śniegu o wysokości ok. jednego metra.

Dużą atrakcją w tym okresie może być podróż łodzią, to okres kiedy Grenlandia budzi się do życia po długiej zimie. W południowej części kraju trawa zaczyna zielenieć  a u wybrzeży pojawiają się stada fok oraz wieloryby. Maj to również okres polowań na narwale dlatego niepowtarzalna okazja żeby zasmakować jego mięsa.

Odwiedzająć Grenlandię w jeden z majowych weekendów natrafić można na uroczystość bierzmowania co oznacz ulice wypełnione ludzmi ubranymi w grenladzkie stroje narodowe. Szczególnie te damskie są niewątpliwą atrakcją – bluza utkana z kolorowych koralików oraz szorty i kamiki (buty) z foczej skóry.  

Czerwiec-Lipiec-Sierpień-Wrzesień

Ten okres to czas lata na Grenlandii, przy czym początek czerwca i koniec września może czasem przypominać zimę w miejscowościach położonych dalej na północ.

Wszystkie te miesiące to wspaniały okres na wędrówki w terenie, pogoda jest wtedy dość stabilna, a co najważniejsze nie doskwierają upały (wyjątkiem może być Kangerlussuaq z temeraturami ok. 30 stopni). Co ciekawe dzięki białym nocom krajobrazy  można podziwiać 24 godziny na dobę.

Ciekawym wydarzeniem jest 21. czerwca, najdłuższy dzień w roku który jest równocześnie świętem narodowym na Grenlandii obchodzonym w rocznice uzyskania autonomii w 1979 roku. Tego dnia we wszystkich grenlandzkich miastach organizowane są liczne atrakcje dla mieszkańców. Jedną z moim zdaniem najciekawszych atrakcji w Sisimiut jest "wyścig za foką" miejscowych myśliwych. Zwyciężcą konkurencji jest łowczy który, po wspólnym starcie, pierwszy wróci do miasta z upolowaną foką której mięso rozdane zostaje licznie przybyłym "kibicom".

W lipcu odbywają się coroczne kajakowe mistrzostwa Grenlandiiwykonywanie eskimoski (fot.sermitsiaq.ag) co również powinno być gratką dla wielu turystów. Mistrzostwa rozgrywane są na przemian w róznych miastach ale w większości miejscowości odbywają się również zawody "regionalne". Najciekawsze konkurencje to, oprócz samych wyścigów, rzut harpunem, wynoszenie kajaka na ląd oraz tzw. eskimoski czyli zanurzanie się w wodzie i wynurzanie bez wychodzenia z kajaka.

Sierpień i wrzesień to okres, kiedy myśliwi ale i zwykli mieszkańcy udają się na polowanie na renifera. Uczestnictwo w takim polowniu to niewątpliwa atrakcja. Dla fanów piłki nożnej niewątpliwą atrakcją będą rozgrywane co roku w tym miesiącu krajowe mistrzostwa w piłce nożnej gdzie meczami satysfakcjonować się można nie z trybun a ze skał otaczających większość boisk na Grenlandii.

Więcej o tym jak spędzamy lato na Grenlandii przeczytasz w książce Listy z Grenlandii

Pazdziernik – Listopad

To mieiące w których w większości miejscowości bedzie już śnieg a na północy Grenlandii zaczyna być widoczna zorza polarna. Początkiem pazdziernika w wielu miejscowościach czeka nas wspaniały widok śniegu leżącego na szczytach gór otaczających niemal wszystkie grenlandzkie miasta. W tych miesiącach możliwe jest jeszcze odbywanie podrózy łodzią przy czym nastawić się należy na niskie temperatury.

Zobacz filmik z naszego wideokalendarza by poczuć klimat grenlandzkiej jesieni!

Grudzień

To okres przygotowań do Bożego Narodzenia i oczywiście samych świąt. W centralnych częściach grenlandzkich miast pojawią się ogromne choinki sprowadzone z Europy a w pierwszą niedzielę adwentu można zobaczyć wszystkie dzieci tańczące wokół choinki i Mikołaja rozdającego prezenty. Same święta obchodzone są bardzo uroczyście  a Sylwester jest huczniejszy od tego znanego mi z Polski. Na niebie pojawiaja sie ogromna ilość fajerwerków które wystrzeliwane są dwukrotnie, o godz 20.00 czyli w północ duńskiego czasu oraz o 24.00 czyli przy właściwym przejściu w nowy rok.

Grudzień to również wspaniały okres na podziwianie zorzy polarnej.