Aktualności

Nauka grenlandzkiego

Filmiki z lekcjami języka grenlandzkiego

04 Październik 2016 Nauka grenlandzkiego

Po dziewięciu latachna Grenlandii – krótki rachunek sumienia

Ludzie maile piszą - parafrazując słowa przeboju grupy Skaldowie - i pytają jak to jest mieszkać na Grenlandii będą Polakiem, co jest najtrudniejsze a co przyszło łatwiej. I czy mi się tam podoba. Odpowiedź nie zawsze jest prosta ale postaram się to w kilku akapitach wyjaśnić.

01 Czerwiec 2015 Po dziewięciu latachna Grenlandii – krótki rachunek sumienia

Grenlandia

Dla wielu Polaków Grenlandia kojarzy się z jedynie z pokryta lodem wyspą zamieszkaną przez Eskimosów. To prawda ale jedynie po części.

Grenlandia - góra lodowa

Grenlandia to największa na świecie wyspa, jej obszar to 2.166.086 km kw. czyli prawie 7 razy tyle co naszego kraju. Tylko niewielka część tej wyspy zamieszkana jest przez ludzi, 85% wyspy pokryta jest lądolodem a ogromne, wolne od lodu obszary są zupełnie nizamieszkane (w szczególności na wschodnim wybrzeżu). Geograficznie Grenlandia należy do kontynentu północnoamerykańskiego jednak politycznie ze względu na swoją historie jest częścią Europy. 

Może wielu specjalistom od politologii czy tez antropologii ta informacja sie nie spodoba ale obecnej Grenlandii nie zamieszkują ani Eskimosi  ani tym bardziej Innuici jak wiele przewodników radzi tutejszą ludność nazywać, tak samo jak Polski nie zamieszkują ani Polanie ani Słowianie a Danii i Norwegii Wikingowie. Na Grenlandii mieszkają Grenlandczycy, bo tak chcą by ich nazywać potomkowie Eskimosów czy też Innuitów.

Ludność Grenlandii to ok. 56.000 mieszkańców w większości zamieszkujących południowo-zachodnią część wyspy gdzie znajduja się trzy największe miasta – Nuuk (stolica, ok. 15 tys.), Sisimiut (6 tys.) i Ilulissat (4,5 tys.). W sumie na Grenlandii znajduje się 18 miast (najmniejsze ok. 500 mieszkańców) i ok. 60 osad, w niektórych z nich mieszka zalednie 20-30 ludzi.

Administracyjnie wyspa podzielona jest na 4 olbrzymie terytorialnie gminy. Jedna z nich (Qaasuitsup Kommunia) jest największą na świecie gminą z obszrem 2 razy większym od terytorium Polski (660.000 km²)  zamieszkaną przez niespełna 20 tys. mieszkańców.

To właśnie te ogromne przetrzenie sprawiają że Grenlandia jest tak nietypowym i egzotycznym krajem, rajem dla ludzi kochających ciszę, spokuj i dziewiczą naturę. Duże odległości miedzy osadami powodują również że życie na Grenlandii jest bardzo drogie. Praktycznie wszystkie towary niezbędne do codzienego życia są importowane a Grenlandczycy sami i jedynie częściowo zaopatrzaja się tylko w mięso, ryby, ziemniaki.   

Na naszej stronie postaramy się przybliżyć polskiemu czytelnikowi jak wygląda życie codziene na Grenlandii oraz przedstawić ofertę zwiedzenia tego pięknego kraju. ZAPRASZAMY!


Boże Narodzenie na Grenlandii

Boże Narodzenie na Grenlandii 10 Październik 2012

Jak obchodzone są święta Bożego narodzenia na Grenlandii.
Boże Narodzenie na Grenlandii
Grenlandia. Wyścigi  zaprzęgów

Grenlandia. Wyścigi zaprzęgów 10 Październik 2012

Krótka relacja z wyścigu psich zaprzęgów w Sisimiut.
Grenlandia. Wyścigi  zaprzęgów
Kaffemik i polowanie na wieloryba

Kaffemik i polowanie na wieloryba 10 Październik 2012

Przeczytaj jak wygląda typowa impreza urodzinowa na Grenlandii oraz jak dzisiejsi Grenlandczycy polują na wieloryby.
Kaffemik i polowanie na wieloryba
Sport na Grenlandii

Sport na Grenlandii 12 Listopad 2012

Jakie sporty uprawiane są na Grenlandii?
Sport na Grenlandii
Sytuacja polityczna na Grenlandii

Sytuacja polityczna na Grenlandii 10 Październik 2012

Artykuł napisany dla czasopisma ZEW PÓŁNOCY opisujący dość skomplikowaną sytuację polityczną oraz dążenie do niepodległości tego kraju.
Sytuacja polityczna na Grenlandii

Zakończenie roku szkolnego 10 Październik 2012

Zakończenie roku szkolnego w grenlandzkiej szkole podstawowej diametralnie różni się od tego które znamy w Polsce!
Zakończenie roku szkolnego
Co jemy na Grenlandii

Co jemy na Grenlandii 29 Październik 2012

Czy to prawda że Eskimosi jedzą tylko surowe mięso? Przeczytaj artykuł, obejrzyj filmik i zobacz zdjęcia.Zobacz krótki filmik zrobiony w 2007 roku, niedługo po moim przyjezdzie na Grenlandię. Na filmiku widoczna m.in. moja teściowa partująca pierwszego strzelonego przeze mnie renifera oraz Birthe (jeszcze w ciąży) jedząca podgardle wieloryba z suszonym dorszem i sosem sojowym. Głos podłożył sam Robert Makłowicz, swego czasu pierwszy kucharz RP. Rosół z edredona Edredony
Co jemy na Grenlandii

Grenlandzki kajak 28 Kwiecień 2013

Kajak to jeden z wielu wynalazków Innuitów który pozwolił im przetrwać w bardzo trudnych warunkach. To także jedno z kilku słów które zapożyczone zostało z języka Innuitów do większości języków świata (po grenlandzku to po prostu qajaq). Kajaki budowane były przez Innuitów od wieków i służyły do polowania i transportu. Był to środek transportu przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn, kobiety przemieszczały się dużo większą łodzią zwaną umiaq. Budowa kajaka
Grenlandzki kajak
Rozdanie świadectw maturalnych

Rozdanie świadectw maturalnych 10 Październik 2012

Artykuł o zakończeniu roku szkolnego i rozdaniu świadectw maturalnych na Grenlandii.
Rozdanie świadectw maturalnych
Zakupy "na desce"

Zakupy "na desce" 05 Luty 2013

W jaki sposób dzisiejszy mieszkaniec Grenlandii zaopatruje się w mięso.
Zakupy "na desce"

Piłka ręczna na Grenlandii 10 Styczeń 2013

Czemu zainteresowałem się piłką ręczną dopiero na Grenlandii? Jako że Grenlandia od dłuższego czasu była pod wpływem Danii piłka ręczna jest tutaj jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Może to niektórych zdziwi ale to właśnie tu zaraziłem się handballowym bakcylem. Było to w roku 2007 kiedy to polska reprezentacja pod wodzą B. Wenty zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w Niemczech. Jako że na internecie było wtedy o tym dość cicho to od kolegów
Piłka ręczna na Grenlandii

Stolica Grenlandii 22 Maj 2013

Tekst o półrocznym pobycie w stolicy Grenlandii Nuuk oraz o różnicach między grenlandzkimi mistami.
Stolica Grenlandii