Aktualności

Nauka grenlandzkiego

Filmiki z lekcjami języka grenlandzkiego

04 Październik 2016 Nauka grenlandzkiego

Po dziewięciu latachna Grenlandii – krótki rachunek sumienia

Ludzie maile piszą - parafrazując słowa przeboju grupy Skaldowie - i pytają jak to jest mieszkać na Grenlandii będą Polakiem, co jest najtrudniejsze a co przyszło łatwiej. I czy mi się tam podoba. Odpowiedź nie zawsze jest prosta ale postaram się to w kilku akapitach wyjaśnić.

01 Czerwiec 2015 Po dziewięciu latachna Grenlandii – krótki rachunek sumienia

Boże Narodzenie na Grenlandii

Pierwsze Boże Narodzenie

Święta Bożego narodzenia obchodzone są bardzo uroczyście w Grenlandii. Już końcem listopada na ulicach Sisimiut widoczny jest świąteczny nastrój a w oknach pojawiają się czerwone i pomarańczowe gwiazdy bożonarodzeniowe. Na placu przed ”ratuszem” postawiona wielka, około 3 metrowa choinkę i zgodnie z tradycja w pierwsza niedziele adwentu powieszono na niej kolorowe lampki i ozdoby. Ponieważ grudzień jest okresem, kiedy słonce pokazuje się tylko na krotki czas, wszelkie święcące ozdoby nadają miastu specyficzny nastrój.
Również na Grenlandie dotarła gorączka bożonarodzeniowych zakupów. Prezentów trzeba kupić naprawdę dużo, bo jak wiemy społeczność jest bardzo mała i każdy ma duża rodzinę i grono znajomych.

choinka w Sisimiut     Co roku do Sisimiut przywożona jest z Europy ogromna choinka która jest wielką  atrakcją dla wszystkich dzieci.

Na rynku pojawiają się również choinki. Choć cena jest jak na moje mniemanie zaporowa rozchwytywane niemalże natychmiast. Cześć osób decyduje się na ”tradycyjna” grenlandzka choinkę. Do jej wykonania potrzebny jest gruby pal z nawierconymi dziurami w które wtyka się zebrane latem i zamrożone gałęzie kosodrzewiny. Dobrze zrobiona niczym nie odbiega od naszego świerku a choć gałęzie leżały zamrożone przez kilka miesięcy, wciąż mają charakterystyczny, letni zapach.

W pierwszą niedzielę adwentu wszystkie rodziny spotykają się na placu przed ratuszem gdzie ustawiana jest gigantyczna choinka przywieziona z danii lub Norwegii. Miejski chór śpiewa kolędy a dzieci z rodzicami tańczą wokół choinki trzymając się za ręce. Po pewnym czasie na psim zaprzęgu przyjezdża Mikołaj który ma paczki ze smakołykami dla wszystkich dzieci. 

Ponieważ św. Mikołaj mieszka w Grenlandii, prezenty dostarczone są już 24 grudnia nad ranem. Tak jak w Polsce rozkłada się je obok choinki (nie zmieszczą sie wszystkie pod choinka). Od rana goście ”przeszkadzają” w przygotowaniach do wigilijnej kolacji. Rodzina i krąg znajomych jest tak duży, ze nie wszyscy zmieszczą się przy jednym stole.
Dzieci, które nie będą uczestniczyły we wspólnym posiłku po odbiór prezentów zgłaszają się same. Dlatego na własnej skórze doświadczyłem jak ważne jest zakupienie kilku dodatkowych i uniwersalnych podarunków. Nie można po prostu pozwolić sobie na pominiecie kogokolwiek z dzieci. W podzięce za prezenty dzieci chętnie zaśpiewają grenlandzka kolędę lub zarecytują bożonarodzeniowy wierszyk.
Większość prezentów jest wiec rozdzielona, zanim zasiądzie się do stołu. Znana w Polsce tradycja o czekaniu na pierwsza gwiazdę na pewno by się na Grenlandii nie sprawdziła, gdyż gwiazdy widzimy praktycznie przez cały dzien. Większość rodzin do stołu zasiada wiec ok. godziny 6. Na stole wigilijnym znajdziemy kaczkę, baraninę lub renifera. Jako deser na pewno skosztujemy pysznego ryżu a la mande (ryz na mleku z drobno pomielonymi migdałami i konfiturą wiśniowa).
My zdecydowaliśmy się spędzić nasza pierwsza wigilie we troje. Chcieliśmy by była to polsko-grenlandzka kolacja, wiec złożyłem u mamy zamówienie na paczkę zawierającą barszcz i polskie suszone grzyby. Jako pierwsze danie zaplanowałem barszcz z uszkami, miął być tez opłatek i polskie kolędy. Niestety tym razem poczta grenlandzka zawiodła. I Paczka z Ojczyzny przyszła kilka dni za późno. Co się odwlecze to nie uciecze, barszcz z uszkami zjedliśmy w sylwestra a opłatkiem podzieliliśmy się w Nowy Rok.
Od tamtej pory wigilię corocznie spędzaliśmy na Grenlandii, dopiero w tym roku, po 6 latach w Sisimiut, na Boże Narodzenie wybieramy się do Polski. Jestem bardzo ciekaw wrażeń mojej córki.

Zobacz również:

Moja droga na Grenlandię

Co jemy na Grenlandii

Wyścigi psich zaprzęgów

Zakończenie roku szkolnego na Grenlandii