Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Arktyczna Przygoda na Grenlandii

Zorza polarna – psi zaprzeg - grenlandzka gastronomia i kultura - przyzgoda w interiorze

 oboz z zorza polarna

Jeżeli szukasz wycieczki w niekonwencjonalne miejsca lub jesteś zmęczony tłokiem i hałasem popularnych destynacji turystycznych to ta wyprawa jest warta twojego czasu.

Wyprawa podzielona jest na dwa etapy:

1.       Pobyt w grenlandzkiej osadzie

Sisimiut to drugie co do wielkości miasto na Grenlandii, ale liczy tylko 5 tys. mieszkańców. Będziesz miał tu niepowtarzalna możliwość dowiedzieć się, a co najważniejsze zobaczyć na własne oczy, jak wygląda dzisiejsze życie na Grenlandii, obecnie nowoczesnej I zmodernizowanej, ale wciąż przesiąkniętej dawna innuicka kultura. Mieszkam tu od ponad dziesięciu lat dlatego jestem w stanie z pierwszej ręki odpowiedzieć na najbardziej nurtujące cię pytanie dotyczące życia w tej odizolowanej od reszty świata osadzie – jak wygląda szkolnictwo, skąd bierzemy wodę pitną i jak budujemy domy to tylko cześć z możliwych tematów. Do tego dochodzą opowieści o zderzeniu dwóch tak diametralnie różnych kultur – polskiej i grenlandzkiej.

 2.       Przygoda w bezludnym grenlandzkim interiorze

Druga część pobytu pozwoli ci na własnej skórze poczuć jak wyglądało życie Innuitów w niedalekiej przeszłości. Psi zaprzęg zabierze cię do ustawionego w wyjątkowej scenerii ogrzewanego i specjalnie przygotowanego namiotu ekspedycyjnego w którym będziesz mógł spędzić dowolna ilość nocy. My zatroszczymy się o cały ekwipunek, logistykę i wyżywienie. Obóz to idealne miejsce na wędrówki na rakietach śnieżnych, narciarstwo (biegowe lub randonee) lub po prostu eksploracja okolicy w poszukiwaniu nowych widoków lub wypatrywanie zwierzyny (pardwa, zając bielak, lis polarny). Abyś naprawdę poczuł niepowtarzalny klimat miejsca na kolacje przywieziemy ci spożywane od setek lat, rozgrzewające grenlandzkie potrawy jak zupa z renifera czy mięso z foki.
Wieczorami z namiotu istnieje niepowtarzalna możliwość podziwiania niezagłuszonej szumem sztucznego światła zorzy polarnej.
Po pobycie będziesz miał możliwość wygrzania się w prywatnej saunie usytuowanej w niesamowitych okolicznościach przyrody.

Szczegóły oferty:

Termin – 15.2 – 18.4

Grupa:  2-4  os. 

Przykładowa cena za 5 dni (4 noclegi): 3800 zł  za os.- skontaktuj się z nami w sprawie szczegółów.

 W cenie:

-          moja opieka przez cały okres pobytu przy czym przy pobycie w obozie tylko w ograniczonym stopniu (odbiór z lotniska, transport podczas pobytu itp. )

-          nocleg w hostelu, pokoje 2-4 os. lub na kwaterze (zależnie od terminu)

-          nocleg/i w ogrzewanym namiocie ekspedycyjnym z pełnym wyżywieniem i ekwipunkiem (liczba noclegów do uzgodnienia). namiot o wymiarach ok. 3x3m i 2m wysokości także można w nim spokojnie stać i spożywać posiłki na siedziąco. Możliwość wstawienia łóżek polowych.

-          łowienie ryb spod lodu - Wyprawa skuterem śnieżnym do fiordu położonego ok. 20 km na północ od Sisimiut. Każdy z Was będzie miał okazję sam pokierować skuterem przez część drogi, reszta jako pasażer. Wycieczkę poprzedzi krótkie wprowadzenie do jazdy skuterem w grenlandzkich warunkach. Czas trwania wyprawy to ok. 5-6 godzin.

-          psi zaprzęg – wycieczka psim zaprzęgiem do miejsca zwanego UFO lub na “Widok”. Na jednych saniach 2 os. plus powożący. Czas ok. 4-5  godz.

-          wyprawa na rakietach śnieżnych – ok. 6 godzinna wyprawa wgłąb lądu, destynacje i długość można dostosować do chęci. Przy dłuższych wyprawach istnieje możliwość zobaczenia zajęcy bielaków, lisów polarnych oraz pardw.

-          zwiedzanie osady (jak funkcjonuje grenlandzka osada), wstęp do muzeum, warsztat gdzie wykonuje się pamiątki z grenlandzkich materiałów), różne instytucje itp.

-          pełne wyżywienie, w miare mozliwości potrawy grenlandzkie (to na pewno jedna z naszych najsilniejszych stron wieloryb, renifer, wół piżmowy, foka, nalewka z woli pardwy itp.)

 Inne możliwości które możemy zorganizować:

-          wyprawa na nartach biegowych – wspaniała możliwość  spróbowania swoich sił na nartach biegowych w najlepszym do tego sportu okresie na Grenlandii. Narty najlepiej zabrać własne ale możliwe że uda się pożyczyc na miejscu

-          wędkownie z brzegu (zależnie od warunków)

-          narciarstwo zjazdowe (w Sisimiut są dwa wyciągi, mały w mieście i duży poza). Tutaj narty lub snowboard we wlasnym zakresie. Ja organizuję transport do wyciągu.

-          na wieczory poszukiwanie zorzy, filmy i opowwieści o Innuitach, życiu na Grenlandii oraz dla chętnych możliwość uszycia np. rękawic z foczej skóry (skóre można nabyć na miejscu) z instrukcjami i pomocą mojej żony

 Oferta jest elastyczna i można ją dopasować do waszych oczekiwań (np. odpowiednio przedłóżyć bądź skrócić pobyt w Sisimiut).

Wyprawę można również rozszerzyć o inne grenlandzkie miasta. Warto zapewne pozostać jeden dzień w Kangerlussuaq (miejsce przesiadki z Kopenhagi do Sisimiut) i wybrać się do grenlandzkiego lądolodu, lodowca  i na wycieczkę w poszukawaniu wołów piżmowych i reniferów.

Zapraszam do kontaktu

___________________________

Zobacz również

Nasza książka o przygodzie w grenlandzkim interiorze 

Jak wygląda życie na Grenlandii - więcej zdjęć