Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Zmiana warty na Grenlandii

Zmiana warty na Grenlandii
16 Marzec 2013

W ostatni wtorek na Grenlandii odbyły się wybory parlamentarne. Zgodnie z przewidywaniami do władzy ponownie doszła partia Siumut (Naprzód) która łącznie zdobyła 42% głosów i tym samym zakończyła czteroletnią kadencję IA – (Inuit Ataqatigiit - Wspólnota Ludu) – 34% głosów. Tym samym po raz pierwszy w historii premierem rządu na Grenlandii najprawdopodobniej zostanie kobieta, przewodnicząca partii Siumut Aleqa Hammond, która zajmie miejsce dotychczasowego szefa rządu Kuupika Kleista (IA).

Co ciekawe między tymi dwoma największymi partiami nie ma jakiś znaczących różnic ideologicznych. Partia Siumut była u władzy praktycznie od początku wprowadzenia autonomii na Grenlandii czyli od 1979, przez wiele lat w koalicji właśnie z IA. Fotel lidera oddała dopiero w wyborach w 2009 roku by podobnie zasiąść na nim w 2013. W długoterminowych programach obu partii znajduje się całkowite oderwanie Grenlandii od Danii przy czym Siumut wydaje się bardziej zdecydowany w tej kwestii.

Siumut jest partią cieszącą się największą popularnością w tych najmniejszych i najbiedniejszych miejscowościach których mieszkańcy często zajmują się rybołówstwem i myślistwem podczas gdy IA ma dużo większe poparcie w dużych miastach, przede wszystkim w stolicy Grenlandii Nuuk.

Kampania wyborcza przed tymi wyborami była intensywniejsza niż zwykle i w dużej mierze jej tematem były surowce mineralne a przede wszystkim sposób opodatkowania przedsiębiorstw które ostatecznie dostaną licencje na ich wydobycie. Aleqa Hammond przed lokalem wyborczym w NuukTo właśnie w tej kwestii była największa różnica w poglądach dwóch największych partii. Po krótce spór ten opisać można następująco – znajdująca się dotychczas w opozycji Siumut uważa że IA za łatwo, za szybko i przede wszystkim za tanio oddaje grenlandzkie złoża w ręce zagranicznych inwestorów. Krytykowane jest m.in. wprowadzenie ustawy dającej zagranicznym koncernom kopalnianym prawo zatrudnienia pracowników na warunkach gorszych niż zatrudniani są Grenlandczycy przez co koncerny te nie będą korzystały z lokalnej siły roboczej. Siumut chce również wysokiego opodatkowania koncernów już podczas poszukiwania surowców, niezależnie od tego czy znajdą coś wartego wydobywania. IA jest dużo ostrożniejszą partią, przez wielu uważaną za bardziej rozsądną. Jej politycy obawiają się odstraszenia zagranicznych inwestorów. IA uważa że żaden koncern nie będzie płacił wysokich podatków w ciemno, nie wiedząc czy zainwestowana kwota kiedykolwiek się zwróci. Kwestia ta ma oczywiście wiele niuansów o których nie będę się w chwili obecnej rozpisywał.

W chwili obecnej trwają negocjacje ws. przyszłej koalicji. W kuluarach mówi się że możliwa jest koalicja dwóch największych partii tj. Siumut i IA.

________________________________________________________________

Zobacz również:

Sytuacja potyczna na Grenlandii

Globalne ocieplenie - Grenlandia

Powrót news_archive_btn