Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Wyprawa skuterem

Wyprawa skuterem
03 Marzec 2013


Nareszcie znowu w Sisimiut. Po około półrocznym pobycie w stolicy Grenlandii Nuuk znowu jesteśmy w najpiękniejszym miejscu na Grenlandii czyli Sisimiut. Wspaniałe uczucie, to tutaj czuje sie jak w domu. Aż miło się robi kiedy ludzie witają cię na ulicy, ta mentalność znacznie bardziej mi odpowiada niż atmosfera bardzo anonimowego Nuuk.
Po przyjedzie zastały nas dość duże mrozy, ok. -25, m.in. Pierwszy weekend w Sisimiut  postanowiłem zostać w domu. Powodów było kilka, najważniejszy to rozpakowywanie kontenera po przeprowadzce. Poza tym mój skuter nieruszany od ponad pół roku nie chciał dać znaku życia i musiał zostać odesłany na kuracje do pobliskiego warsztatu.

W końcu nadeszła sobota i postanowiłem udać sie na coroczna marcową wyprawę skuterem w celu sprawdzenia czy nasz domek we fiordzie ma się dobrze, czasem styczniowe wichury zabierają ze soba te mniejsze konstrukcje budowlane. Jako że ze względu na za małą ilość lodu na fiordzie nie moge dojechać do samego domku najpierw sprawdzam czy jeszcze stoi tam gdzie powinien ze wzgórza znajdującego się na południowej stronie fiordu.

Jak sie okazało nikt od tamtej strony jeszcze w tym roku nie wjeżdżał dlatego te najbardziej strome miejsca pokonałem dopiero za trzecim podejsciem. Okazało sie że domek ma się dobrze, przynamniej z odległości kilku kilometrów widac że stoi. Jak wygląda w środku zobaczę może juz w przyszły weekend bo lód na fiordzie robi się coraz grubszy i prawdopodobnie będzie mozna się przez niego przeprawić.

Pierwsza wycieczka była więc udana choć nie obyło się bez przygód. W drodze do domu stanałem na chwilę nie wiedząć że stoję na zamarżnietym potoku. Lód pod wpływem ciężaru i temperatury skutera puścił i taśma na skuterze straciła kontakt z podłożem przez co musiałem wejsć do lodowatej wody by przestawić skuter. Moje lekko odmrożone palce czują to do teraz.

Filmik z wyprawy zobaczyć można na youtubie.

__________________________________________________________

Zobacz również:

Moja droga na Grenlandię

Oferta wycieczki na Grenlandię

Niecodzienny wypadek (psie zaprzęgi)

Powrót news_archive_btn