Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Stałe łącze na Grenlandii

01 Luty 2013

Stałe łącze na Grenlandii!

Wszyscy długo na to czekali, wreszcie użytkownicy internetu w dwóch miastach na Grenlandii (Nuuk i Qaqortoq) mogą cieszyć się z wprowadzenia abonamentu z tzw. stałym łączem  (flat rate) czyli możliwości korzystania z internetu bez limitu transferu danych tak jak to miało miejsce do tej pory.

Ceny w porównaniu z europejskimi nadal będą bardzo wysokie ale wiele osób uważa wprowadzenie abonamentu ze stałym łączem za ogromny krok w kierunku znormalizowania rynku internetowego na Grenlandii.

Abonament będzie dostępny w dwóch pakietach dla osób prywatnych i  dwóch dla firm. Internet o  szybkości 2 Mbit będzie kosztował 1.099 DKK miesięcznie (ok. 550 zł) a dwa razy szybszy 1499 DKK (ok. 800 zł). Internet dla firm jest około 5 razy droższy.

Jak już wspomniałem taką możliwość będą mieli jedynie mieszkańcy Nuuk i Qaqortoq ponieważ tylko te dwa miasta podłączone są do systemu podwodnych kabli światłowodowych łączących Kanadę, Islandię i Grenlandię. Reszta miast i osad ma dostęp do internetu z satelity dlatego jak na razie ich mieszkańcy o stałym łączu mogą zapomnieć a opłata za internet uzależniona jest od ilości transferu danych. Dla przykładu pakiet z 9GB przesyłu kosztuje po niedawno wprowadzonej obniżce cen 599 DKK (ok. 320 zł).

 

 

Powrót news_archive_btn