Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Polskie statki na Grenlandii

16 Październik 2013

Część bożonarodzeniowej wizyty w Polsce w zeszłym roku poświęciłem na wizyty w licznych stoczniach produkujących łodzie. Zakończyło się to zakupem łodzi w Ostródzie. jeden z obecnych statków RALuOkazuje się że poznajgrenlandie.pl nie jest jedyna usytuowaną na Grenlandii firmą która korzysta z polskich wyrobów szkutniczych.

W zeszłym tygodniu zarówno w grenlandzkich i polskich mediach pojawiła się informacja o tym że Royal Arctic Line złożyło duże zamówienie w Stoczni Remontowej w Gdańsku która według planu ma dostarczyć w pierwszej połowie 2015 roku 5 statków transportowych.

Royal Arcitic Line jest firmą mającą monopol na żeglugę handlową na wodach grenlandzkich.  Jeden ze statków będzie przeznaczony do żeglugi atlantyckiej tzn. do transportu towarowego miedzy portem w Aalborgu w Danii a portami w kilku mniejszych miastach na Grenlandii. Ponadto gdańska stocznia dostarczy dwa średnie, bliźniacze statki zabierające po 100 kontenerów, przeznaczone do obsługi rejonów północnej Grenlandii oraz dwie mniejsze jednostki przewożące po 30 kontenerów również przystosowane do całorocznej żeglugi na wodach grenlandzkich których zadaniem będzie zaopatrywanie małych osad których porty nie są przystosowane do obsługi dużych statków.

RAL jest bardzo ważną firmą na Grenlandii gdyż jest odpowiedzialna za praktycznie cały import a jak nietrudno się domyślić większość towarów jakie znajdziemy na Grenlandii nie jest wytwarzanych na tej pokrytej lodem wyspie lecz sprowadzona z zagranicy (głównie z Danii choć w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się towary z Islandii, Kanady czy Niemiec). Polskich towarów (oprócz łodzi)najłatwiej znaleźć mrożone koperek i szczypiorek oraz oczywiście nasz najważniejszy towar eksportowy – wódkę. 

Powrót news_archive_btn