Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Polskie ślady na Grenlandii

Polskie ślady na Grenlandii
01 Luty 2013

Jadąc do Qinngorput - nowowybudowanej dzielnicy Nuuk nie sposób nie natknąć się dość polsko brzmiącą  tabliczkę Stanislaw-ip Isikkivia (punkt widokowy Stanisława). Szybko skojarzyłem to z niejakim Stanislawem Wacławikiem o którym wspominało mi już kilka osób iedy mówiłem że jestem z Polski.  To właśnie jego imieniem nazwany został owy punkt widokowy, nie bez przyczyny bo zmarły kilka lat temu pan Stanisław był jednym z odpowiedzialnych za budowę tej kilkukilometrowej drogi łączej dzielnice Nuussuaq i Qinngorput.

polskie ślady na grenlandii

Z tego co udało mi sie dowiedzieć Stanislaw Wacławik  mieszkał w Nuuk przez około 20 lat i przez długi okres był szefem oddziału infrastruktury i ochrony środowiska i był m.in. odpowiedzialny za odśnieżanie i budowę dróg. Umarł po długiej chorobie w wieku około sześdziesięciu lat.

Jest bardzo ciepło wspominany przez osoby które z nim pracowały, był osobą otwartą i zawsze gotowy do pomocy. Jako pracownik gminy Nuuk był bardzo sumienny. Jego doświadczenie z polskiej armii miało dać mu cechy dobrego szefa, to co powiedział nie podlegało dyskusji. Dlatego prowadzony przez niego odział był bardzo efektywny. 

Powrót news_archive_btn