Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Niecodzienny wypadek

Niecodzienny wypadek
04 Luty 2013

Dość niecodzienny wypadek miał zeszłym tygodniu miejsce w Sisimiut gdzie sanie ciągnięte przez psi zaprzęg zderzyły się z samochodem osobowym. Do wypadku doszło w miejscu gdzie tor którym zazwyczaj jeżdżą zaprzęgi  łączy się z szutrową drogą łączącą Sisimiut ze znajdującymi się poza miastem magazynami dynamitu. Ofiara wypadku doznała licznych obrażeń, m.in złamania nosa. Konieczne okazało się również założenie szwów na twarzy.

Wiadomość o wypadku dość szybko obiegła grenlandzkie media i dała okazję do krytyki warunków z jakimi w ostatnich latach muszą zmagać się właściciele psich zaprzęgów w Sisimiut. Kiedy przyjechałem tam siedem lat temu grenlandzkie psy widoczne były wszędzie. To stwarzało charakterystyczny klimat ale i sprawiało problemy jak hałas na który skarżyło się coraz więcej mieszkańców. Wraz z rozwojem miasta i coraz większą ilością dróg  wyjechanie psim zaprzęgiem w teren stawało się coraz trudniejsze (psami kieruje się jedynie za pomocą komend głosowych).  Dlatego już od kilku lat władze gminy starają się zebrać wszystkie zaprzęgi w jedno miejsce w mieście graniczące z torem którym wyjeżdża się w teren. To sprawiło jednak że właściciele psów dojeżdżający tam  by je karmić nie mają za bardzo gdzie parkować i zawracać samochodów i to właśnie tak doszło do wspomnianego wyżej wypadku.

Właścieciele psów muszą zmagać się również z innymi problemami. Jednym z nich są wszechobecne ostatnio skutery śnieżne które niszczą niczym nie zmąconą kiedyś ciszę. Aby rozwiązać ten problem wyznaczono odzielne drogi dla zaprzęgów i skuterów. Krzyżują się one tylko w kilku miejscach, w jednym z nich doszło w zeszłym roku do zderzenia zaprzęgu z wyjątkowo nieostrożną właściecielką skutera.

______________________________________________________________________

Zobacz również

Wyścigi psich zaprzęgów na Grenlandii

Galeria zdjęć - psie zaprzęgi

Powrót news_archive_btn