Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Europo oddaj nasz śnieg!

Europo oddaj nasz śnieg!
24 Marzec 2013

To normalne że kiedy Europejczyków dopadają mrozy temperatury na Grenlandii są trochę łagodniejsze niż zwykle – meteorolodzy zapewne są bez problemu w stanie wyjaśnić to zjawisko. Ale w tym roku na Grenlandii zastała nas sytuacja wręcz absurdalna. Kiedy to ok. 10 dni temu w Europie zamiast wiosennego słońca na ulicach pojawił się śnieg  na Grenlandii rozpoczęła się odwilż i chociaż zjawisko to jest dość normalne, także w środku zimy, w tym roku śnieg topniał w tempie dotychczas niespotykanym. W najcieplejszym okresie zanotowałem temperaturę +11 czyli około 20 stopni cieplej niż normalne temperatury w tym czasie.

Co to oznacza dla Grenlandii. Paradoksalnie topnienie lodu jest obecnie korzystne dla Grenlandii gdyż znikająca pokrywa lodowa odkrywa więcej złóż które jednak jak dotąd nie są wydobywane. Sytuacja ta jednak nie jest korzystna dla zawodowych myśliwych dla których przez braku lodu na fiordach i wodach  niektóre miejsca stają się trudno dostępne dla psich zaprzęgów. Poza tym stopniały w czasie odwilży śnieg który ponownie zamarzł jest bardzo twardy i kaleczy łapy psów. Wielu myśliwych musiało dlatego znaleźć inne sposoby transportu – najczęściej łodzią.

Wczorajsze polowanie Dla mnie osobiście znikoma ilość śniegu w tym okresie jest dość uciążliwa. Marzec i kwiecień to okres wycieczek na nartach biegowych, wypraw skuterem i psimi zaprzęgami oraz długich polowań na pardwę i bielaka – tradycyjne wielkanocne potrawy. Wczoraj gdy chciałem pobiegać na nartach na trasie zastał mnie twardy śnieg przeplatany lodem i kosodrzewiną. Jako że bieganie w takich warunkach nie należy do najprzyjemniejszych i wymaga dość dobrej techniki, dość szybko wróciłem do domu by po ok. godzinie stwierdzić że w domu nie usiedzę. Postanowiłem udać się na krótkie polowanie.

Poruszanie sie na pieszo w takich warunkach jest łatwiejsze niż zwykle o tej porze roku kiedy to przyzwyczajony jestem do używania rakiet śnieżnych ze względu na głęboki śnieg.orzeł to ogromna konkurencja podczas polowania Wczoraj wystarczyły buty wędrowne i bluza polarowa. Jednakże brak śniegu w niższych partiach sprawia że zwierzyna przemieszcza wyżej oraz wgłąb lądu w kierunku lądolodu. Do tego dość szybciej niż zwykle w okolice Sisimiut przyleciała rodzina orłów skalnych która stanowi ogromną konkurencję przy polowaniach na zwierzynę drobną.

Jako że opady śniegu zapowiadane są dopiero na początek kwietnia apeluję – Europo oddaj nam śnieg – wam sprawia jedynie problemy!

Powrót news_archive_btn