Aktualności

Film dokumentalny o Grenlandii

Zapraszam na zwiastun filmu dokumentalnego o Grenlandii w którego realizacji braliśmy czynny udział.

04 Styczeń 2022 Film dokumentalny o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii

Nowa książka o Grenlandii, tym razem dla dzieci i młodzieży.

10 Siepień 2021 Nowa książka o Grenlandii

Co nowego na Grenlandii.

17 Maj 2014


Wielkanoc

W tym roku wielkanoc była wyjatkowa, przede wszystkim ze względu na narodziny kolejnej córki który to nastąpił z soboty na niedzilę czyli w najważniejszą noc tego święta. Z perspektywy ojca wszysko przebiegło dość spokojnie i bezstresowo - no może oprócz śnieżycy w której musiałem wieść Birthe z bólami porodowymi do szpitala i troche się bałem że samochód utknie gdzieś po drodze. W niedzilę wieczorem byliśmy już w domu.

W wielki Czwartek, Piatek i Sobotę praktycznie bez przerwy padał śnieg, dopiero w Niedzilę wyszło słońce. Ja jednak podziwiałem to jedynie z okna sali porodowej, o żadnych wycieczkach oczywiście nie było mowy.

Jako że pogoda i stan Birthe sprzyjały raczej pozostaniu w domu ja zająłem się przygotowywaniem dań wielkanocnych większość z których spożyżyliśmy dopiero po świętach. Po powrocie ze szpitala czekały na nas m.in. zając, pardwy, krewetki i kawior z taszy.

grenlandia pogoda wielkanocna

Widok z okna w Wielki Piątek

krewetki i kawior z taszy

Jedna z potraw - grenlandzkie krewetki i świeży kawior z taszy.

Alina delektuję się pardwą

Alina delektuje się pardwą. Od kiedy pamietam była to jej ulubiona potrawa.

___________________________________________________________________________

Koniec zimy coraz bliższy. Choć wczoraj (16.5) padał jeszcze śnieg to jednak przez większość czasu śnieg topnieje i z dachu zwisają przeogromne sople, najdłuszy jaki w tym roku widziałóem miał ok. 170 cm. długości. Jako że sople takich gabarytów mogą stanowić poważne zagrożenie mój sąsiad zdecydował się na usuniecie śniegu metodą mniej naturalną.

śnieg topnieje na Grenlandii

______________________________________________________________________________

Dni robią się coraz dłuższe. Końcem kwietnia około północy mogliśmy zobaczyć z okna jeden z ostanich zachodów słońca przed nadejściem jesieni (koniec września). Od początku maja praktycznie nie robi się ciemno.

zachód słońca na Grenlandii

_________________________________________________________________________

Początkiem maja zdołałem się jeszcze wybrać na dwie małe wyprawy skuterem. Pierwsza z nich z moją córką Alnią a druga samotna (na samo zakończenie sezonu). Oto kilka zdjęć z opisami. 

Grenlandia topniejący lód

OK 500 m. npm. Lód na fiordzie powoli topnieje ale by zniknął potrzebne jest jeszcze ok. 40 dni. Od tego miejsca lód ciągnie się ok 15 km. wgłąb fiordu.

ślady bielaka

Ślady bielaka na szczycie. Kiedy jest tak ciepło większość zwierząt przebywa wysoko w górach gdzie jest odrobinę chłodniej.

zając bielak

Po śladach udało mi się dojść do samego zająca. Sezon polowań na bielaki kończy sie 30ego kwietnia dlatego w maju można do nich strzelać jedynie migawką aparatu.

Przygotowywanie skutera przed wyprawą z Aliną. Udalłem się z nią na fiord by w przerębli złowić trochę świeżej ryby.

To była wspaniała wycieczka, słońce wspaniale grzało wysoko nad nami i mieliśmy idealną temeraturę odrobine poniżej zera. Sisimiut w taki dzień jest  praktycznie puste - po drodze napotkaliśmy kilkanaście psich zaprzęgów i mnóstwo skuterów.

łowienie ryb na lodzie

Alina próbuje tutaj swoich sił w łowieniu dorsza w przereblu. Lód miał ok. 70 cm. grubości wiec ja po "wystukaniu" przerębli delektowałem się małym piwem.

Powrót news_archive_btn